A nádtető készítés
A nádtető készítés a nádvágással kezdődik. Télen a szakemberek kivágják kúpokba állítják a nádat s innen szállítják a későbbiekben az osztályozás helyszínére. A nádból készülhet családi ház, nyaraló, kerti pavilon (filagória, szaletli, napernyő, kiülő, pihenő), szalonnasütő tetője, belső dekoráció, nádpadló, nádszövet. A nádtetőfedés nagy szakértelmet kíván, mindig az adott tetőkhöz kell kiválasztani a megfelelő alapanyagot, ez függ a tető nagyságától, formájától illetve a tető meredekségétől. Ha ez megvan akkor jöhet a nádtető építés, nádfedés folyamata. A nádtetőkészítő nád kévéről – nád kévére, sorról – sorra halad s vigyáz a megfelelő rögzítésre, varrásra. A rögzítés nagyon fontos! Ha ez nem megfelelő akkor hiába a jó minőségű alapanyag, a tető élettartama jelentősen lecsökken. Egy jól elkészített nádtetőnél ha a nádtető zárása nádszegéssel történt akkor azt 5-7 évente ajánlatos lecserélni, azonban a szegésen kívül 20-25 évig (ez függ a tető lejtésétől) nem jöhet szóba: a nádtető javítása, a nádtető felújítása, legrosszabb esetben a tető újra készítése (sajnálatos módon már ilyennel is találkoztam).
NÁDTETŐ ELŐNYEI
Napjainkban egyre több ember készíttet nádtetőt s élvezik előnyeit. Családi ház, nyaraló,gazdasági épület, filagória, szaletli tetője is készülhet nádból. Az építés során pénzt takaríthatunk meg. A nád alá nem kell erősített tetőszerkezet s a szigetelő anyagon is sokat spórolunk. Nádból szinte bármilyen formájú tető készíthető, ennek köszönhetően nádtetők igen nagy forma gazdagságban találhatok meg szerte a világon. Miután elkészült nádtetője Ön is megtapasztalhatja előnyeit. A nádtető „télen fűt, nyáron hűt” igen jó hőszigetelése révén nyáron az áram (nem kell légkondicionálás), télen a fűtés számláján spórolhat. Ha a tetőteret is használja akkor további pozitív hatásokkal szembesül: igen jó a hangszigetelése, nem ereszti át sem a vizet, sem a havat (cserépnél sokszor előfordul hogy az illesztéseknél a szél befújja az esőt, télen a havat, mivel nem zárnak rendesen, netán az idő teltével még deformálódnak is), vihar biztos, nincsen kondenzációs lecsapódás.
A NÁDTETŐ ÉLETTARTAMA
Egy nádtető élettartamát több tényező is befolyásolja.
1. A tetőszerkezet lejtése minél nagyobb legyen , így a nádtető élettartama is növekszik. 30°-os dőlésszög alatti tetőt nem célszerű építeni!
2. Jó minőségű nádból készíttessük el tetőnket, mert a rossz nád szintén élettartam csökkenéssel jár. A nád legyen egyenes, vékony szálú és kemény.
3. A nádtető készítés folyamán is számtalan hibát lehet elkövetni, ezért hozzá értő szakemberrel készíttesse el tetőjét!
Ha mind ezeknek eleget tett, akkor a tetőjének kihordási ideje javítás nélkül kb. 20-25 év. Ezután egy tömörítéses javítást kell elvégezni s megint bírja kb. 20-25 évig. Azonban ha nádtetője héjjalása nádszegés, akkor azt 6-8 évente ajánlott lecserélni.
NÁDTETŐ LÁNGMENTESÍTÉS
Amennyiben az építésügyi hatóság vagy a tűzoltóság előírja vagy ha a megrendelő kéri nádtetőjét égéskésleltető szerrel impregnáljuk. Új készítésű nádfedeleknél a nagyobb hatékonyság illetve az időállóság érdekében a nádtető készítésekor sorról sorra hordjuk fel így a szer (COMMU NOVA P-40) a nád rétegek közé kerül s nem mosódik ki. Utólagos felhordás esetén a kimosódás megakadályozása érdekében matt lakkal vonjuk be (MERIT JAHTI).
Nádtető, nádtetőfedés, nádtetők készítése .Minőség kedvező ár!